Linköping 2014-‐09-‐18
Ett stort TACK till alla våra underbara kunder som genom åren besökt oss i Friskvårdspoolen.
Friskvårdspoolen Valla AB på Valla vägen 10 som sedan 1999 har levererat högkvalitativ vattenträning i Stångåstadens (Studentbostäders) lokal, där vi har haft glädjen att erbjuda våra kunder en bassäng med mycket bra vatten, en referensbassäng i Sverige.
Vi är verkligen stolta över den verksamhet som bedrivits i Friskvårdspoolen. Där vi kunnat erbjuda alla tänkbara vattenaktiviteter för alla åldrar. I bassängen erbjuds ca 30st vattenträningspass/vecka, simskola för ca 700 st. barn/vecka och i lokalen finns anpassningar som gör det möjligt för funktionshindrade att förgylla vardagen med bad. Föreningar, företag och andra privata grupper har tagit tillfället till ett varmt, härligt bad i våra lokaler.
Medarbetarna som arbetat i Friskvårdspoolen under alla år har skapat en trivsel, ett engagemang och en trygghet med en hög kvalité för våra kunder.
Förutsättningarna för att hyra lokalen ändrats från fastighetsägaren (Studentbostäder, dotterbolag till Stångåstaden) så mycket att vi inte kommer kunna fortsätta hyra lokalen och driva bassängen. Vi har inte kunnat komma överens varvid Friskvårdspoolen har blivit uppsagd, per den 31/12 2014 av Studentbostäder/Stångåstaden. Vi kommer ha ordinarie verksamhet i bassängen fram till jul, men stänger vid nyår. Hur lokalen ska nyttjas i framtiden har vi ingen kännedom om, detta beslut ligger hos fastighetsägaren.
Vid frågor eller funderingar, kontakta gärna mig på mail anna@friskvardspoolen.com eller direkt till fastighetsägaren Stångåstaden. Under vecka 39 kommer jag finnas på plats så mycket som möjligt i Friskvårdspoolens lokaler för att kunna besvara era frågor.
Det är mycket tungt och med stor besvikelse jag skriver detta brev till er nu. Min målsättning var att växa och kunna erbjuda er kunder en större verksamhet.
Med vänliga hälsningar
Anna Hjertstedt med personal
Friskvårdspoolen Valla AB
Vallavägen 10
582 15 Linköping
013-10 21 00
0704-80 67 80
Pingback: Friskvårdspoolen stänger 141231 | Friskvårdspoolen Valla AB
Pingback: Friskvårdspoolen och Simsalabim stänger 141231 | Babysimmet & Simskolan Simsalabim